2 лютого 2018 року о 14.00 у Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ «ХФТІ») за адресою: вул. Академічна, 1 відбудеться Спільне засідання Ради Північно-Східного наукового центру (ПСНЦ) НАН України і МОН України та науково-технічної ради Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», присвячене розгляду перспектив використання новітньої дослідницької ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів».
У Засіданні візьмуть участь представники Харківської ОДА, члени Ради ПСНЦ, члени науково-технічної ради ННЦ «ХФТІ», керівники вузів та наукових установ Харкова.
Дослідницька ядерна установка «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, що керується лінійним прискорювачем електронів» є унікальним науково-технічним об’єктом, який базується на авторських розробках науковців ННЦ «ХФТІ», та є першою і єдиною у світі установкою нового покоління, яка відкриває новітні можливості не тільки для розвитку наукових досліджень, а й безпечної ядерної енергетики, радіаційної медицини, підготовки нових освітніх програм.
Весь комплекс будівельних робіт та монтаж усіх складових систем установки завдяки високому професійному рівню фахівців ННЦ «ХФТІ», Аргонської та Окріджської національних лабораторій США та багатьох підприємств і організацій Харківщини виконано у повному обсязі.
Сьогодні об’єкт знаходиться на етапі фізичного пуску та введення у дослідну експлуатацію. Розпочинається новий етап практичного використання установки.
Для максимального використання можливостей цього унікального науково-технічного об’єкту планується:
- створення «Центру ядерної медицини» згідно Меморандуму, підписаному за ініціативи ННЦ «ХФТІ» та Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Центр має поєднати можливості спеціалістів з ядерної фізики ХФТІ та фахівців ХНУ, Харківського національного медичного університету, Інституту медичної радіології ім. С.П.Григор’єва НАМН України. Для реалізації завдань Центру планується використати можливості Спеціальної медико-санітарної частини №13, яка може стати полігоном для апробації нових методів діагностики та лікування онкологічних захворювань.
- звернення до Уряду України щодо розробки Комплексної програми використання установки.
- звернення до Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради з ініціативою виступити провайдерами широких можливостей використання установки на відповідних інвестиційних майданчиках як усередині країни, так і за її межами.