До 50-річчя Північно-Східного наукового центру НАН України і МОН України

Сьогодні Північно-Східний науковий центр НАН України і МОН України – найбільший регіональний центр, в якому зосереджено близько чверті національного науково-технічного потенціалу України. Він об’єднує близько ста наукових установ, в тому числі 18 інститутів НАН України, 70 галузевих наукових установ, 5 національних наукових центрів. В регіоні розташовано 43 вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, 27 наукових об’єктів, що становлять національне надбання. На початок 2021 року в наукових установах та ВНЗ регіону працюють близько 14 тис. науковців, в їх числі 24 академіка НАНУ і 31 академік національних галузевих академій, 35 членів-кореспондентів НАНУ і 59 членів-кореспондентів національних галузевих академій.

Свідченням потужного науково-технічного потенціалу є той факт, що більш ніж половина щорічних Державних премій в галузі науки і техніки присуджується саме за розробки, виконані фахівцями регіону. Так, за 2015-2020 рр. було присуджено 35 премій, лауреатами стали 110 науковців з 23 установ.

З 1992 року й до нинішнього часу Північно-Східний науковий центр працює під керівництвом відомого вченого та організатора науки академіка НАН України Володимира Семиноженка.

Серед головних завдань Центру: розбудова регіональної інноваційної системи Харківської області, посилення співпраці наукових установ та ВНЗ регіону з харківським територіальним відділенням Малої академії наук України, збереження наукових об’єктів Харківщини, що становлять національне надбання, посилення ролі освіти і науки в прискоренні соціально-економічного розвитку регіону, проблеми поводження з відходами виробництва та споживання в північно-східному регіоні України, підвищення ролі аграрної науки північно-східного регіону України у розвитку рослинницької галузі агропромислового комплексу, розвиток харчової та переробної промисловості Харківської області, реалізація ініціативи «Харківська наукова платформа».

Також важливим напрямом своєї роботи Центр вважає популяризацію науки та просвітницьку діяльність.  Провідні фахівці академічних установ та ЗВО регіону безпосередньо працюють з учнівською молоддю, підтримують та розвивають обдарованих школярів у їх прагненні займатися науковим пошуком. Тисячі відвідувачів приймають участь у вже традиційних заходах: «Фестиваль науки», «Ночі науки», наукові пікніки, Дні відкритих дверей, наукові квести «В пошуках скарбів науки».