Брифінг представника України у Раді Європейської організації з ядерних досліджень (CERN) академіка Бориса Гриньова

29 березня 2024 року в Харківському медіа-хабі відбувся брифінг «Як зупинити російську «науку подвійного призначення» на міжнародному рівні?». Спікером заходу став представник України у Раді Європейської організації з ядерних досліджень (CERN), директор Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України (Харків) академік Борис Гриньов. Він докладно розповів, як співпраця контрольованого росією та розташованого в місті Дубна Московської області Об’єднаного інституту ядерних досліджень із міжнародними науково-дослідними організаціями допомагає російській армії продовжувати війну проти України і як це зупинити.

«Передусім я хотів би від імені української наукової спільноти подякувати Раді CERN (а CERN, наголошу, є Меккою сучасної фізики) за нелегке рішення припинити угоди про співпрацю з росією та білоруссю, – почав академік Борис Гриньов. – Україна боролася за це рішення ще з 8 березня 2022 року і лише торік у грудні змогла досягти результату. За словами російських пропагандистів, тепер CERN мають полишити 500 працівників із російськими паспортами. Росіяни не одразу оговталися від такого удару, проте зараз дуже активно починають кампанію за скасування цього рішення і за своє повернення до CERN.

Але є ще один бік питання: у CERN досі лишаються російські «зелені чоловічки» – це Об’єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД). Штаб-квартира цієї організації знаходиться в місті Дубна Московської області. Дубна – це російський наукоград, центр російської військової промисловості. Там працюють такі гіганти, як Конструкторське бюро (КБ) «Радуга». Ми, харків’яни, дуже добре відчуваємо результати діяльності цього КБ, бо ракети, якими нас обстрілюють – Х-22, Х-50 та інші, – розробило саме КБ «Радуга», яке існувало на території цього міста ще до того, як там розташували ОІЯД. Уже під час великої війни проти України в Дубні побудували завод із виробництва сучасних російських дронів, якими нас теж щодня атакують. Тому ОІЯД, який колись був тамтешньою містотвірною структурою, зараз поглинений військовим оточенням, оточенням, яке працює на війну. Крім того, в самому ОІЯД розробляють технології подвійного призначення. Серед них, наприклад, технології створення нового композиційного матеріалу із заданими медико-біологічними властивостями для регенеративної та персоналізованої медицини; нова методика нейтронної активації, яка дає змогу ідентифікувати дефекти у двигунах, не розбираючи їх (а це прямо стосується ракет, що їх випробовують у Дубні); електричний хімічний генератор на основі паливних елементів для безпілотних літальних апаратів зі злітною масою 750 кг – для збільшення часу польоту, прискорення часу дозаправки на великій відстані, транспортування вантажів у суворих кліматичних умовах.

Водночас, ОІЯД позиціонує себе як поважна організація, що підтримує міжнародну співпрацю. З-поміж засновників ОІЯД – 16 країн-учасниць, але насправді 90% фінансування ця організація отримує з бюджету російської федерації. На решту країн припадають лише 10%. До того ж, 90% штатних одиниць в ОІЯД – це росіяни. Тобто статус міжнародної наукової організації – це тільки ширма, яку використовує росія. Нагадаю, країни Варшавського договору на чолі з радянським союзом створили ОІЯД 1956 року, фактично, як альтернативу CERN. Коли розпались і Варшавський договір, і срср, учасницями ОІЯД стали нові незалежні держави. Невдовзі по тому, як з ОІЯД вийшли демократичні країни, з цього об’єднання пішов і демократичний дух.

І от зараз росія під ширмою ОІЯД намагається залишитись у CERN. А CERN – це передові технології та спілкування з видатними вченими, зокрема з нобелівськими лауреатами. Росія використовуватиме CERN для доступу до нової наукової інформації, сучасних фізичних і хімічних результатів, а також новітніх технологій, які потім застосовуватиме з військовою метою. Росія зараз працює на війну і кожен такий струмочок переспрямовуватиме в це річище. Ми намагаємося пояснити країнам-учасницям CERN, що разом із росією під вивіскою ОІЯД у CERN залишаться всі російські організації, які мають угоди з цим інститутом. Їх близько 180-ти, 77 з яких перебувають під міжнародними санкціями (санкціями ЄС, США та Канади), бо прямо підтримали війну проти України, оприлюднили на своїх вебсайтах відповідні відкриті листи. Росіяни підняли великий ґвалт, тиснуть на наукову спільноту, усюди поширюють інформацію про те, що припинення співпраці CERN з ОІЯД нібито недемократичне, що наука працює заради миру. Але ж ми бачимо, який «мир» росіяни несуть із собою. Тож мета мого виступу – надати розголосу цьому питанню і пояснити, що такій організації-хамелеону, як ОІЯД, не можна дозволити лишитися в CERN».

Відповідаючи на запитання модератора, спікер також пояснив, що від березня 2022 року до грудня 2023-го в CERN тривав перерозподіл людських ресурсів і наукових внесків між країнами-учасницями, адже ця організація припинила співпрацю з росією та білоруссю попри можливі тимчасові фінансові труднощі та затримку з виконанням графіку досліджень, а також попри побоювання деяких своїх членів, що російські та білоруські фахівці допоможуть Китаю реалізувати амбітний науковий проєкт – створити ще один великий колайдер. Хоча вчені з росії та білорусі мали змогу залишитися працювати в CERN – за умови, що позбудуться афіліацій з установами у своїх країнах. Та, за словами академіка Бориса Гриньова, переважна більшість із них повернулися додому. Зокрема, директор Курчатовського інституту – фактично, установи-монополіста в російській атомній галузі – привітав грудневе рішення CERN, бо росія, мовляв, готова забрати і працевлаштувати своїх фахівців, щоб посилити мілітаризацію.

Українська наукова спільнота сподівається, що в червні цього року цивілізованим країнам вдасться ухвалити рішення про припинення співпраці Європейської організації з ядерних досліджень із такою квазінауковою та псевдоміжнародною інституцією, як Об’єднаний інститут ядерних досліджень.

Дивитися: https://youtu.be/YzxsP6OI2ik