Представники Північно-Східного наукового центру взяли участь у відкритті меморіальної дошки видатному фізику-теоретику Олександру Ахієзеру

3 грудня відбулося відкриття меморіальної дошки видатному фізику-теоретику, академіку НАН України, лауреату державних премій України в галузі науки та техніки Олександру Ахієзеру на будинку, де він жив по вул. Чайковській, 20. У заході взяли участь представники міської влади, близькі, колеги та видатні вчені, друзі та учні Олександра Ахієзера.

Довідка.
Олександр Ілліч Ахієзер – український фізик-теоретик, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України. Був одним із засновників Інституту теоретичної фізики Національного наукового центру «ХФТІ». Сьогодні ІТФ ННЦ «ХФТІ» носить його ім’я. Підготував 72 кандидати та 33 доктори наук, серед його учнів безліч великих учених, академіків Національної академії наук України.

Народився 18 (31) жовтня 1911 року в Черикові. У 1934 році закінчив Київський політехнічний інститут та розпочав роботу у теоретичному відділі Українського фізико-технічного інституту у Харкові (нині – Харківський фізико-технічний інститут). У 1938 – 1988 роках очолював теоретичний відділ УФТІ, у 1956 – 1959 був заступником директора з науки ХФТІ. У 1944-1952 роках працював у Москві в лабораторії І. В. Курчатова над атомним проектом.

З 1936 по 1990 рік Олександр Ахієзер був професором у Харківському державному університеті (нині – Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна), з 1945 по 1975 рік очолював кафедру теоретичної ядерної фізики ХДУ. Був одним із ініціаторів організації фізико-технічного факультету ХДУ.

Олександр Ахієзер, продовжуючи традиції свого вчителя Льва Ландау, був талановитим керівником та організатором, вченим широкої ерудиції. Був учителем та наставником кількох поколінь фізиків в Україні, одним із засновників неформальної спільноти фізиків-теоретиків — харківської школи теоретичної фізики. Олександр Ахієзер — автор та співавтор близько 300 робіт, 16 монографій, 11 підручників та популярних наукових книг про фізику. Пішов із життя 4 травня 2000 року.