У квітні 2023 року відбулося засідання Науково-технічної ради НАН України, головною темою якого стало питання створення інноваційних кластерів з інститутів, чиї розробки мають високий рівень готовності до технологічного впровадження, для залучення інвестицій у науку, співпраці наукових установ з бізнесом і промисловістю, спільного продукування нових знань та технологій. Організаційні принципи і основні завдання хіміко-фармацевтичного кластеру на засіданні представив заступник голови Ради ПСНЦ НАН України і МОН України член-кореспондент НАН України Валентин Чебанов.
«Кластер часто уявляють як потрійну спіраль: наука й освіта, підприємство і держава, — відмітив Валентин Чебанов. — І участь держави у кластерах є ключовою ознакою. В НТК «Інститут монокристалів» потрійна спіраль кластерної структури виглядає як наука й освіта, промисловість — це наш «Завод хімічних реактивів», а роль держави виконує НАНУ… Модель уже містить усі необхідні елементи структури кластера, а для його реального створення необхідно мати наукову та виробничу базу для заміщення на ринку України та країн центральної та східної Європи фармацевтичних субстанцій готових лікарських форм, які наразі виробляються та імпортуються з країн Азії, зокрема, Індії й Китаю. Україна має серйозний потенціал. Але його реалізація потребує розвивати базу освітньої діяльності. А також — створювати нові підприємства, тут одним заводом Хімреактивів не обійдешся».
Валентин Чебанов зазначив важливість створення хіміко-фармацевтичного кластера із залученням до його діяльності профільних закладів вищої освіти та зацікавлених фармацевтичних компаній. Адже серед іншого, національна безпека країни залежить від належної діяльності фармацевтичної галузі, а також від розвитку відповідних галузей науки.