16 червня 2023 року з ініціативи Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія» (ХГУ «НУА») відбувся Круглий стіл «Шляхи збереження й розвитку лідерських позицій Харкова як центру освіти і науки», в якому взяли участь представники наукових установ регіону, керівники вищої школи, підприємці та волонтери.
Під час свого виступу голова Північно-Східного наукового центру НАН України і МОН України академік НАН України Володимир Семиноженко підкреслив, що для Харкова, який з перших хвилин повномасштабного вторгнення Росії в Україну опинився на передовій, удари ворога виявилися набагато масштабнішими і катастрофічнішими, аніж для таких науково-освітніх центрів як Київ, Одеса, чи Львів. Адже понад 90% наукових установ Національної академії наук України у Харкові були пошкоджені, а частина – взагалі знищена.
Академік Володимир Семиноженко зазначив, що у післявоєнний час втрата Харковом лідерських позицій у науці та освіті може стати проблемою для всієї України, що може призвести навіть до колапсу багатьох галузей економіки. І це цілком зрозуміло, адже економіка має бути забезпечена, насамперед, кваліфікованими фахівцями, особливо у стратегічних галузях – фармації, машино- та авіабудуванні, виробництві новітніх функціональних матеріалів та інших.
Говорячи про шляхи збереження Харкова як провідного центру освіти та науки, академік Володимир Семиноженко звернув увагу на необхідність активізації зусиль освітніх закладів, наукових установ та підприємств регіону для налагодження співпраці у формі технологічних парків, консорціумів, кластерів, тощо. Цей процес вже розпочався – нещодавно на базі Каразинського університету за ініціативи обласної військової адміністрації пройшов Регіональний форум «Освіта. Наука. Бізнес». Однак, для того, щоб цей процес був ефективним, потрібні законодавчі новації. «Ми в Національній академії наук розробили свої пропозиції і передали їх до Міністерства освіти і науки та Верховної Ради», – повідомив він.
На думку Володимира Семиноженка, також потрібна активна позиція регіону. «Сьогодні зрозуміло, що на першому плані стоїть проблема відновлення інфраструктури регіону і забезпечення його військових потреб, але не слід забувати і про необхідність збереження наших інтелектуальних позицій. А вони закладаються вже зараз, і час втрачати не можна. Чим раніше ми отримаємо підтримку влади, тим успішніше пройде процес відновлення Харкова як провідного наукового та освітянського центру України», – підсумував він.